مدرسه راهنمایی شهید ویسی ( نمونه سوال )
ناحیه سه آموزش و پرورش شیراز
تاريخچه‌ي آموزش و پرورش شيراز


راه اندازي اولين مدارس در شيراز به اواخر قرن پنجم به خصوص در دوره‌ي اتابكان برمي‌‎گردد كه هر مدرسه داراي سازماني به ترتيب زير بود:

متولي ،ناظر، مدرس ، نايب مدرس « خليفه »، معيد ، خازن الكتب و خادمان

مواد تدريس در اغلب مدارس يكسان و معمولاً به قرار زير بود:

فقه، حديث، تفسير، علوم ادبي،( صرف و نحو، لغت و .... )، علوم رياضي و طب

شاه شجاع مظفري در قرن هشتم مدرسه دارالشفايي در محله‌ي لب آب بنيان گذاشت كه ميرسيد شريف جرجاني دانشمند معروف در آن تدريس مي‌كرد.

نخستين مدرسه به سبك جديد در شيراز « آليانس » نام داشت كه در سال 1320 هجري قمري براي يهوديان تاسيس شد.

تا سال تحصيلي 62- 61 تمامي مدارس شيراز زير نظر دو ناحيه به تعليم و تربيت دانش‌آموزان مشغول بودند. از اين سال به بعد دو ناحيه سه و چهار به مجموعه اضافه گرديد و با عنوان نواحي چهارگانه‌ي شيراز مشغول خدمت رساني به مردم شيراز گرديدند. چهارراه مشير نقطه‌ي‌ مرکزی تقسیم نواحي چهارگانه شيراز مي‌باشد.


تاريخچه‌ي آموزش و پرورش ناحيه 3 شيراز

ناحيه 3 شيراز كه يكي از نواحي چهارگانه‌ي شيراز و جزء يكي از 59 اداره‌ي آموزش و پرورش فارس مي‌باشد در جنوب شرقي شيراز واقع شده است. اين ناحيه كه در سال تحصيلي 62-61 تاسيس شد در جنوب شهر كه دانش‌آموزان آن علاوه بر فقر مادي با مشكلات عديده‌اي دست و پنجه نرم مي‌نمايند، مشغول به خدمت رساني گرديد. از جمع كاركنان این اداره چهارده نفر به درجه‌ي رفیع شهادت نائل شده‌اند و176 نفر مدال افتخار جانبازی به سینه دارند و5 نفر برای آزادی ایران اسلامی رنج اسارت را به جان خریده‌اند.

در 25 سالی كه از آغاز كار اين ناحيه مي‌گذرد انسان‌های شایسته و فداكاری مدیریت ناحیه را عهده دار بوده‌اند كه بردن نامی از آنها در این مجموعه، كوچك‌‌ترین كاری است كه برای قدردانی از آن‌ها صورت می‌گیرد.

اولین مدیر ناحیه آقای حسین قطمیري بود. پس از ایشان آقای كریم موزه‌ای و سپس برای مدتی كوتاه آقای ابولپور به مدیریت ناحیه رسیدند. پس از آقای ابولپور آقای محمدرضا ستایشی به مدیریت اداره منصوب شد كه بیش از شانزده سال در این پست خدمت كرد و بیشترین زمان ریاست بر ناحیه را داشت. سپس آقایان محمد‌مهدی شهامت‌منش و سيدعلاء الدين خادم به مدیریت اداره رسیدند و اكنون آقای صدراله جعفري مدیر اداره است.

ناحيه با 235 واحد آموزشي و 68430 نفر دانش آموز مشغول به كار است.

[ جمعه هفتم خرداد ۱۳۸۹ ] [ 19:59 ] [ فرهاد زارع ]
درباره وبلاگ

وبلاگ آموزشی -علمی
امکانات وب

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت